HAKKIMIZDA
Muhteşem boğaz manzarası ve denize sıfır konumuyla Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait eski Rumelihisarı Vapur İskelesi binası uzun bir zamandan beri İstanbullu'ların gözde mekanı balık lokantası "İSKELE"

Tarihi İskele binasının önündeki vapurların yanaşmaları,yolcuların inmeleri için deniz üzerine çakılı kazıklar üstüne inşa edilen bölüm ise restaurant'ın en nadide yeri "TERASI"

Bina merhum rahmetli HAYDAR AYDIN ve TURAN PEKGÖZ tarafından onarılıp restore edilmiş ve işletmeye açılmıştır.Onarım ve restore sırasında tarihi yapının özelliklerini bozmamaya özen göstermişlerdir.1992 yılında hizmete açılan mekanı günümüzde, çocukları ERTUĞRUL, BULUT PEKGÖZ, DURSUN KAYA AYDIN ve AYKUT AYDIN kardeşler başarılı bir şekilde işletmeye devam ediyorlar.

Restaurant'ın denize cephesi tamamen cam,oturulan yerden muhteşem boğaz manzarası doya doya seyrediyosunuz. Güzel havalarda salonun önündeki camlar açılıyor ve salon deniz ile bütünleşiyor.

Salonun iç kısmındaki köşede American bar var. Yemek öncesi aperatif bi şeyler içebilirsiniz. Her çeşit içki'nin bulunduğu kısımda,ayrıca puro sevenler için çeşitli purolarda bulabilirsiniz.

İskele restaurant, ününü lezzetli mezelerine ve balık yemeklerine borçlu, ister her zaman taze mevsim balıklarıyla hazırlanan spesiyallari, ister sadece ızgara edilmiş yada kızartılmış balıkları tercih edin, burada hazırladıkları tüm lezzetlere güvenebilirsiniz.

Örneğin, domates soslu yada kremalı mantar soslu Levrek buğulama balığın özel bir tarifle pişirilmiş olması en güzel örneklerinden, yada meraklıysanız tuzda yapılmış özel Tuzda Levreği bir deneyin.

Balıktan önce çeşit çeşit soğuk meze ve ara sıcakları var. Ancak en büyük tehlike hepsini birden deneyerek iştahınızı kapatmanız olur. Soğuk mezelerden, Lakerda, Karides Kokteyl, Balık yumurtaları, Füme Balıkları, Hardal Soslu Levrek Marine, Uskumru Spesyali, Patlıcan Salatası, Ot çeşitleri (Deniz Böğrülcesi, Radika) ve Peynir çeşitleri başlangıçta yapacağınız en güzel seçimlerden.

Tereyağlı ve sarımsak soslu Kalamar Izgara, Krema soslu peynirli deniz mahsüllü krep, Sıcak pilaki, Kalamar, Midye Tava, Karides Güveç, Jumbo Karides, Balık Köftesi, Domates biber ve Mantar isteğe göre Karides ilave edilerek yapılan Fener Kavurma ise soğuk mezelerin ardından ve balıktan hemen önce yapmakta zorlanıcağınız ara sıcaklar olacak.

Yemekten sonra, ağzınızı tatlandırmak için muhteşem Çikolatalı Sufle, Ekmek kadayıfı, Şekerpare, Ayva, Kabak ve ev yapımı Baklavaları deneyebilrisiniz. Ardından içeceğiniz kahve, çay, nescafe, espresso yanında likör çeşitleri ile siz değerli müşterilerine müessese ikramıdır.
Copyright © 2012 Rumelihisarı İskele Balık Tüm Fotoğraflar ve içerik hakları saklıdır.